Startup Stock Photos AC? Tajemnicze dwie literki…  Większość z nas nie miała zielonego pojęcia, co to jest, gdy pierwszy raz usłyszała “Assessment Center”. Miejmy nadzieję, że nie było to na rozmowie kwalifikacyjnej, gdy usłyszeliśmy od rekrutera: “Dziękuję Panu za rozmowę. W ciągu kilku dni skontaktujemy się w sprawie kolejnego etapu rekrutacji – Assessment Center”. Zapewne niektórzy złożyli dwa do dwóch i przetłumaczyli sobie na piękne, jednak niewiele ujawniające “centrum oceny”. Postaramy się przyjść z pomocą i wyjaśnić z czym to się je i jakiego rodzaju zadań można się spodziewać podczas Assessment Center. Przykładowe zadania również znajdą się wśród poruszanych tematów.  

Czym jest AC?

Jeśli AC nie jest Ci obce, możesz od razu przejść do przykładów 😉 Assessment Center to metoda wykorzystywana podczas rekrutacji nowych pracowników, od praktykantów czy stażystów, przez ambasadorów firm, aż po stanowiska wyższego szczebla. Pozwala na ocenę konkretnych kompetencji kandydata, na których zależy danej firmie. Są to między innymi: W jaki sposób? Poprzez zaplanowanie określonych zadań do wykonania. Może to być na przykład polecenie zbudowania w grupie w ciągu kilku minut wieży o wysokości 2,5 metra. Jedynym materiałem “budowlanym”, którego możecie użyć jest ryza papieru o formacie A4. Często są to też konkretne polecenie związane ze stanowiskiem, atrakcyjne z punktu widzenia pracodawcy. Zwykle bierze w nim udział od 4 do nawet kilkunastu osób. Podczas wykonywania polecenia kandydatom przyglądają się asesorzy (czyli obserwatorzy), którzy oceniają umiejętności twarde i miękkie ubiegających się o pracę na podstawie tego, co mówią i jak się zachowują.  

Co powinien umieć kandydat?

Niestety – niełatwo odpowiedzieć na to pytanie. O ile przy rozmowie rekrutacyjnej jesteś w stanie zaplanować milion scenariuszy i przemyśleć odpowiedzi na standardowe pytania, to AC jest jak rosyjska ruletka. Po pierwsze: każda firma robi to inaczej. Po drugie: oprócz Ciebie jest tam też kilka innych obcych osób, których zachowania nie jesteś w stanie przewidzieć. Zwykle nie wiadomo też, jakie kompetencje ma zbadać dane zadanie. Wszystko zależy od pracodawcy i stanowiska, na jakie aplikujesz. Standardowo Assessment Center nie bada więcej niż 8 kompetencji. Co ciekawe, nie zawsze chodzi o to, by być najlepszym. Czasem pracodawcy szukają kogoś o określonym poziomie danej kompetencji – ani wyższym, ani niższym od założonego. Jednak do najpopularniejszych należą:
  1. praca w grupie,
  2. analityczne myślenie,
  3. wyciąganie wniosków i argumentowanie decyzji,
  4. umiejętności negocjacyjne,
  5. prezentacja swojego stanowiska.
 

Jakich zadań można się spodziewać w trakcie Assessment Center?

  Zadania zaprojektowane na ten etap rekrutacji zwykle są symulacjami sytuacji, które mogą spotkać Cię w pracy. Większość z nich to praca grupowa, jednak bywa, że obok przeprowadza się zadania indywidualne, takie jak testy osobowości lub zadanie typu “oblicz cash flow” które sprawdza wiedzę specyficzną dla stanowiska finansisty. Na początku prowadzący AC przedstawi kandydatom instrukcje wprowadzające w sytuację, w której muszą się odnaleźć. Dotyczą one kontekstu sytuacji i roli każdego kandydata w zadaniu. Assessment Center należy wykonać w określonym czasie, ale będziesz miał kilka chwil, by się z nim zapoznać i przygotować. Przechodząc do meritum:  

Assessment Center – przykładowe zadania

1. Dyskusja w grupie

polega na narzuceniu kandydatom tematu do omówienia. Najczęściej celem zadania opartego na dyskusji w grupie jest doprowadzenie do rozwiązania danego problemu i osiągnięcia w tej sprawie porozumienia.  Możecie się jednak spotkać z różnymi wariantami tego zadania: grupa może zostać podzielona na dwie strony sporu lub każdemu zostanie przydzielona pewna rola. W ten sposób sprawdzone zostają: Jak sobie poradzić?  

2. Podział na role

Jest to typ zadania, w którym wcielasz się w nadaną rolę i musisz zmierzyć się z wyzwaniem takim jak np. przekonanie przełożonego do swojego pomysłu, negocjacje z trudnym klientem, rozmowa dyscyplinująca. Odgrywanie roli najczęściej ma ujawnić takie umiejętności jak: Jak sobie poradzić?  

3.Prezentacja

Może wystąpić zarówno jako samodzielne zadanie, jak i część innego. Polega na grupowym lub indywidualnym przygotowaniu prezentacji określonego zagadnienia. Celem takiej prezentacji może być przekonanie “publiczności” do czegoś lub zapoznanie ich z danym tematem. Zadanie zawierające prezentację zwykle ma na celu: Temat prezentacji sam w sobie wcale nie musi być skomplikowany. Popularnym zadaniem na stanowisko sprzedawcy jest prośba o opisanie marchewki przez dwie minuty, nie używając jej nazwy. Nie takie łatwe, prawda? Jak sobie poradzić?  

4. In basket

Kolejna obca nazwa. Jest to tzw. koszyk zadań. Podczas tego zadania otrzymasz listę zadań do zrobienia oraz czas, którym dysponujesz na ich wykonanie. Zadania do wykonania mogą być przedstawione w formie maili od współpracowników, notatek służbowych, planu wydarzeń, którymi trzeba się zająć.  Nie martw się, nie musisz ich robić podczas AC. Twoim zadaniem jest ustalić priorytet zadań, oszacować, ile czasu zajmie Ci ich wykonanie oraz określić ryzyko niewykonania niektórych zadań. Celem in basket jest ujawnienie umiejętności: Jak sobie poradzić?

5. Case Study

Wielu z nas case study kojarzy się ze “studium przypadków” i jest to coś podobnego. Taka forma zadania na Assessment Center polega na analizie konkretnej sytuacji i opracowaniu planu działania. Najczęściej na case study otrzymasz instrukcję zawierającą określone wytyczne dotyczące sytuacji. Na podstawie tych danych  wspólnie z grupą musisz opracować pomysł na rozwiązanie problemu. Case study ma ukazać takie kompetencje jak: Jak sobie poradzić?     Te przykładowe zadania assessment center to oczywiście nie wszystko, co może Cię spotkać na AC. Jednak to z tego typu zadań najczęściej korzystają rekruterzy. Treść Assessment Center oraz to, czy występować będziesz indywidualnie, czy jako część grupy, zależy od sprawdzanych kompetencji, które są wybierane przez zespół rekruterów i uznane za potrzebne na danym stanowisku.

O czym powinieneś pamiętać na AC?

  1. Nie nastawiaj się na wykonanie zadania – oczywiście, staraj się je zrobić jak najlepiej, ale przeważnie to nie wynik jest najważniejszy, a sam przebieg zadania.
  2. Nie oceniaj zadania (bezsensowne, głupie, niezwiązane z pracą) – nie wiesz, jaki jest cel zadania.
  3. Nie próbuj przewidzieć celu zadania – może to tylko doprowadzić do tego, że wypadniesz gorzej.
  4. Dokładnie czytaj instrukcje i dostosuj się do niej.
Już wiesz, czego możesz spodziewać się na assessment center. Przykładowe zadania przedstawione powyżej to nic strasznego, więc nie obawiaj się. Przecież masz potrzebne kompetencje! Lepiej myśleć o tym jako o teatrze improwizowanym, gdzie głównym bohaterem jesteś Ty sam. Wykonaj zadania tak, jak Twoim zdaniem będzie najlepiej. Powodzenia!